شست و شوی فرش های عتیقه

شست و شوی فرش های عتیقه


طریقه شست و شوی فرش های عتیقه در منزل

برای شست و شوی فرش های عتیقه و گران قیمت در منزل باید نهایت دقت خود را به کار ببرید تا هیچگونه آسیبی به فرش وارد نشود. شستن فرش های عتیقه روش و قانون های خاص خودش را دارد که در صورت رعایت آن ها فرش عتیقه پس از شست و شو همانند روز های اولیه ی خود بوده و به هیچ عنوان کیفیت سابق خود را از دست نمی دهد اما اگر به نکاتی که در رابطه با شست و شوی فرش های عتیقه وجود دارند توجهی نشود به ساختار آن آسیب وارد شده و ظاهری نامناسب به خود می گیرد.

دریافت خدمات قالیشویی در کرج
۰۲۶۳۲۷۲۷۰۶۰
۰۲۶۳۲۷۰۰۱۲۶
سفارش آنلاین
روی لینک ها کلیک کنید

نکات مهم برای شستن فرش های عتیقه در منزل

۲ نکته در رابطه با شست و شوی فرش های عتیقه در منزل وجود دارد که باید پیش از اقدام به شست و شو به آن توجه کنید :

۱- غبارگیری قبل از شست و شو

قبل از شست و شوی فرش های عتیقه حتما باید آن ها را غبارگیری کرد البته این موضوع برای سایر فرش ها نیز صدق می کند اما درباره های فرش های عتیقه برای انجام این کار تاکید شده است. برای این کار می توانید فرش را برداشته و به خوبی تکان دهید تا گرد و غبار از روی آن زدوده شوند و یا اینکه از طریق چوبی ضرباتی بر روی فرش بزنید اما دقت داشته باشید که فرش های عتیقه به دلیل قدیمی بودنشان خیلی سریع دچار مشکلاتی مثل پارگی و … می شوند بنابراین هنگام ضربه زدن دقت داشته باشید تا از تمام قدرتتان برای این کار استفاده نکنید.

۲- توجه داشته باشید که فرش رنگش را پس نمی دهد

پیش از شستن فرش های عتیقه مطمئن شوید تا فرش رنگ پس نمی دهد چرا که اگر این اتفاق بیفتد آسیب جبران ناپذیری به فرش شما وارد می شود و به کلی ظاهر فرش را خراب می کند. تشخیص این موضوع کار سختی نیست و برای اینکه بدانید فرش رنگش را پس می دهد یا خیر دستمالی به رنگ سفید برداشته و کمی آن را با آب ولرم خیس کرده و به ناحیه ای از فرش که در دید نمی باشد آن را بکشید درنتیجه اگر دیدید دستمال رنگی شد متوجه می شوید که فرش رنگ پس می دهد.

۳- توجه به دمای آب

در هنگام شست و شوی فرش های عتیقه باید توجه داشته باشید که به هیچ وجه از آب گرم استفاده نکنید زیرا آب گرم سبب می شود فرش ها رنگ پس دهند که این موضوع علاوه بر اینکه سبب خراب شدن فرش می شود زیان مالی نیز به فرد وارد می کند چرا که هزینه ی رنگ برداری بسیار بالا می باشد در نتیجه بهتر است در شست و شوی فرش های عتیقه از آب سرد استفاده کنید.

مراحل شست و شوی

نحوه ی شست و شوی  از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که این فرش ها هم از لحاظ مادی و هم از لحاظ معنوی برای ما بسیار ارزشمند می باشند به همین دلیل باید در شستن آن ها نهایت دقت به کار برده شود تا آسیبی به ساختار و بافتشان وارد نشود.

  1. در اولین مرحله فرش را همانطور که در بالا ذکر شد غبارگیری نمایید تا هیچگونه گرد و غبار و یا آشغال ریز روی آن باقی نماند
  2. فرش را برای شست و شو بر روی زمین سخت یا سیمانی پهن کنید ، اگر زمین شیب دار باشد بهتر است چرا که در این صورت شست و شو راحت تر و سریع تر پیش می رود.
  3. حدود یک لیوان از شامپو فرش مناسب برای فرش های عتیقه را به همراه یک و نیم لیتر آب درون ظرف بزرگی بریزید و تا حدی هم بزنید که این ترکیب درون ظرف کاملا کف کند.
  4. سپس یک دستمال تمیز و یا یک اسفنج برداشته و آن را به کف موجود در ظرف آغشته کنید و بر روی فرش بکشید و به مدت سی دقیقه استراحت کنید (در این مدت به هیچ عنوان روی فرش راه نروید)
  5. پس از گذشت سی دقیقه برای آنکه جهت خواب فرش را درست کنید یک دستمال زبر بردارید و روی فرش بکشید.
  6. در نهایت فرش را به سمت خوابش از طریق یک جاروی چوبی جارو بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.