فرش چهل تکه چیست؟ - قالیشویی مرکزی

فرش چهل تکه چیست؟


فرش چهل ‌تکه چیست؟

فرش ها دستبافت یکی از محصولاتی هستند که هر چه قدر قدمت و عمر بیش تری داشته باشند دارای ارزش مادی و معنوی بالاتری نیز خواهند بود. اما برخی از مسائل مثل آسیب دیدگی، فرسودگی و پوسیدگی فرش ممکن است از سالم ماندن فرش در گذشت زمان جلوگیری کند که شاید این مشکلات باعث آسیب دیدن بخشی از فرش شده و بخش های دیگر کاملا سالم باقی بمانند. در این شرایط است که به جای این که کل فرش به زباله تبدیل شود، بخش های سالم را آن برداشته و با کمک آن فرش تازه ای به اسم فرش چهل تکه می سازند که امروزه محبوبیت بالایی در بین افراد مختلف دارد.

فرش چهل تکه چیست؟

فرش چهل تکه که با اسم فرش کلاژ نیز شناخته می شود یکی از جدیدترین مدل های فرش در دنیای فرش است. کلاژ کلمه ای فرانسوی است و از لحاظ لغوی معنی چسباندن می دهد. این فرش از جمع شدن چندین تکه فرش آسیب دیده و کهنه ایجاد می شود.

البته نمی توان گفت تمامی این فرش ها از چهل تکه تشکیل شده اند. بلکه برخلاف تصور اکثر این مدل فرش ها به چهل تکه نمی رسند مخصوصا فرش هایی که دارای سایز کوچک تری هستند طبیعتا تکه های کم تری را نیز دارند اما باز هم به آن ها فرش چهل تکه گفته می شود.

همچنین بخوانید ….

نکات مهم قبل از خرید فرش ماشینی مدرن و فانتزی چیست؟ در ادامه مهم ترین معیارهای خرید فرش ماشینی مدرن و فانتزی را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید …

نحوه ساخت فرش چهل تکه

برای ساخت فرش چهل تکه یا همان کلاژ ابتدا به چند فرش کهنه احتیاج دارید. در وهله باید این فرش ها را به خوبی گردگیری کرده و بشویید. سپس رفوگر فرش باید بخش های سالم فرش را به اندازه های مختلف برش دهد.بعد از حاضر شدن تکه های مختلف فرش، رفوگر فرش طبق سلیقه و نظر خود این قطعه ها را انتخاب کرده و به همدیگر می دوزد.

این تکه ها نیز در حالت عادی با رنگ های تیره به همدیگر چسبانده می شوند که باعث زیبایی دوچندان آن ها شده و هارمونی جذابی ایجاد می کنند. در آخرین مرحله به منظور دیده نشدن پشت فرش های تکه شده، رفوگر اقدام به دوخت آستر از جنس چرم یا جاجیم می کند که علاوه بر زیبایی باعث می شود فرش از روی سرامیک سٌر نخورد.

انواع فرش کلاژ

به غیر از دسته بندی رایج فرش که به دو دسته دستبافت و ماشینی تقسیم بندی می شود. فرش های چهل تکه بر اساس آستری که برای ساخت آن ها ایجاد شده است را دسته بندی می کنند. همان طور که اشاره کردیم برای ساخت فرش چهل تکه از آسترهای چرمی یا جاجیم استفاده می کنند. این آسترها از سر خوردن این فرش ها جلوگیری می کنند. همچنین برخی از فرش های چهل تکه در بازار موجود است که در ساخت آن ها از آستر استفاده نشده است.

فرش چهل تکه چیست؟ - قالیشویی مرکزی

سخن پایانی

فرش های چهل تکه یا کلاژ جزو محبوب ترین ترندهای فرش هستند که زیبایی و جذابیت بالایی را دارند و در نوع خود خاص محسوب می شوند. این فرش ها دارای کاربردهای مختلفی نیز هستند و می توانید از آن ها در دکوراسیون ها و بخش های مختلف خانه استفاده کنید. انواع فرش های چهل تکه در مدل، رنگ و طرح های متنوع بازار موجود هستند که می توانید طبق سلیقه خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.