اکثر مردم ایران در خانه و محل کار خود از فرش به عنوان کفپوش استفاده می کنند. شاید در سایر کشور ها فرش و فرش بافی اهمیت چندانی نداشته باشد اما در ایران اینگونه نیست و فرش را به دلیل اینکه یکی از هنر های اصیل ایرانی است که از زمان های دور به آن پرداخته می شود، وسیله ای ضروری می دانند. فرش و فرش بافی در ایران به گونه ای حائز اهمیت است که در تمام دنیا ایران و ایرانی ها را با هنر فرش بافی می شناسند. فرش های ماشینی نوعی از فرش های ایرانی هستند که انواع مختلفی دارند. در ادامه به بررسی فرش های ماشینی خواهیم پرداخت.

انواع فرش ماشینی

  • فرش پشمی: فرش ماشینی پشمی، فرشی است که در تولید آن از نخ پشم استفاده می شود. از آنجایی که نخ پشم طبیعی است، با دوام بوده و همچنین گرد و خاک را به خود نمی گیرد و به دلیل نرم بودن، طرفداران زیادی دارند. این نوع فرش ها در تابستان خنک و در زمستان گرم هستند. ولی به دلیل جذب رطوبت برای مکان های مرطوب مناسب نیست.
  • فرش های پلی پروپلین: ۳۰ درصد از بازار فرش به فرش هایی اختصاص دارد که با نخ از جنس پلی پروپلین که با نام الفین (Olefin) هم معروف است، تولید شده اند. این نوع فرش در برابر رطوبت و کپک بسیار مقاوم است و مناسب خانه هایی است که در مناطق مرطوب قرار دارند.

همچنین بخوانید ….

خاک گیری فرش یک امر ضروری برای بالا بردن عمر مفید فرش است. راه رفتن بر روی فرش و استفاده طولانی مدت از آن باعث می شود ذرات خاک و گرد و غبار به درون الیاف فرش نفوذ پیدا کنند. در صورتی که…..

  • فرش های پلی استر: الیاف پلی استر، به دلیل ظاهر براق و درخشنده ای که دارند، یکی از محبوب ترین نخ ها برای بافت فرش اند. درواقع با وجود این نوع الیاف، می توان فرش های رنگی متنوعی تولید کرد. یکی دیگر از دلایلی که فرش های پلی استر را محبوب کرده است، ضد لک بودن آن ها می باشد. الیاف پلی استر، دارای سلول های بسته هستند. یعنی هیچ منفذی ندارند که لکه ها به دررون آن ها نفوذ کرده و درون فرش باقی بمانند.
  • فرش های اکریلیک: اگر چه نمی توان فرش ماشینی با الیاف ۱۰۰ درصد اکریلیک پیدا کرد زیرا این نوع نخ با انواع نخ های دیگر مانند پشم، ترکیب شده و برای بافت فرش به کار می رود. به همین دلیل ظاهر آن ها شبیه فرش های پشمی است و البته مانند آن نرم و محکم است و به راحتی لکه به خود نگرفته و شستن آن سخت نیست. فرش هایی با جنس اکریلیک در برابر رطوبت، کپک و رنگ پریدگی مقاوم هستند اما آن ها در برابر مواد شیمیایی قلیایی بسیار حساس اند و به رنگ قهوه ای در می آیند.
  • فرش های نایلون: تقریبا دو سوم فرش های ماشینی از نایلون هستند. این الیاف در برابر گرد و خاک و کپک مقاوم بوده و سنگینی وسایل خانه مانند مبلمان را هم به خوبی تحمل می کنند. فرش های نایلونی در رنگ های مختلف و زیبا تولید شده و دوام بسیار بالایی دارد. البته رنگ فرش های نایلونی در مدت زمان کمی کم رنگ شده و رنگ پریده به نظر می آیند. فرش نایلونی از نظر قیمت، گران ترین الیاف مصنوعی است. بنابراین این فرش، نسبت به فرش های دارای الیاف مصنوعی مانند پلی استر، گران تر است.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.