انواع جنس و نوع مواد اولیه الیاف - قالیشویی مرکزی

انواع جنس و نوع مواد اولیه الیاف


انواع جنس و نوع مواد اولیه الیاف

مواد اولیه فرش مثل دیگر محصولات مشابه از الیاف ساخته شده است. الیاف که از کلمه لیف برگرفته شده است یک رشته بلند، نازک و منعطف است که ویژگی های فیزیکی و مکانیکی مناسب و خوبی را دارد که از جمله از آن ها می توان به مواردی مثل مستحکم بودن، زیاد شدن طول تا حد پاره شدن، خاصیت برگشت پذیری و غیره اشاره کرد. در ادامه شما را جنس و نوع مواد اولیه فرش های مختلف آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

انواع الیاف و مواد اولیه فرش ماشینی

آکریلیک

به علت این که از لحاظ ظاهری شبیه پشم است از این نوع از الیاف تاکنون در ساخت فرش های ماشینی زیادی استفاده شده است. اما به علت پرزدهی زیاد، ضعیف بودن الیاف، مشکلات مختلف در زمان شستشو و ایجاد شستشو استفاده از آن کاهش یافته و توصیه نمی شود.

پلی استر

یکی دیگر از الیاف هایی که در تولید فرش های ماشینی به وفور از آن استفاده می شود، الیاف پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی است. این الیاف به علت ساختار یکدست و یکپارچه خود مثل رشته های ابریشم بدون پرز بوده و حساسیت ایجاد نمی کنند. همین طور شستشوی این فرش ها بسیار راحت بوده و رنگ های تغییر نکرده و درخشان می مانند.

همچنین بخوانید ….

بسیاری از افراد با چله کشی فرش و انواع آن آشنایی ندارند. در حالی که این مرحله نقشی مهم در کیفیت فرش دارد . ما در این مقاله آن را شرح داده‌ایم …

پلی پروپیلن

گروه دیگری از الیاف که در تولید فرش های ماشینی از آن ها استفاده می شود، پلی پروپیلن ها هستند. رنگ این الیاف با گذشت زمان عوض شده و همین طور دچار مشکلات مختلفی مثل کوبیدگی، در هم تنیدگی شده و باعث از بین رفتن انعطاف و لطیفی خواب فرش می شوند. به همین دلیل بیش تر تولید کننده های فرش ماشینی استفاده از آکریلیک و پلی پروپیلن را کم کم کنار گذاشته و شروع به استفاده از پلی استر برای تولید فرش ماشینی می کنند.

انواع الیاف و مواد اولیه فرش دستبافت

پشم

پشم جزو مهم ترین الیاف حیوانی است که از زمان های قدیم از آن برای بافت فرش های دستباف استفاده می کنند. تاریخ استفاده از پشم به دوران ما قبل تاریخ می رسد. بزرگ ترین تولید کننده پشم، کشور استرالیا است و مرغوب ترین نوع پشم که مرینوس است در کشور اسپانیا تولید می شود.

کتان یا پنبه

رایج ترین و کاربردی ترین نوع الیاف مورد استفاده برای فرش دستبافت است. در فرش های دستبافت ایرانی به وفور از پنبه استفاده می کنند.

انواع جنس و نوع مواد اولیه الیاف - قالیشویی مرکزی

ابریشم

این مدل از الیاف که از پیله های کرم ابریشم به دست می آیند گران ترین نوع الیاف فرش دستبافت هستند و در قطر یکسان استحکام بالاتری را در مقایسه با پشم دارند. از دلایا اصلی قیمت بالای این الیاف می توان به پر زحمت بودن تولید و همین طور مشکل بودن بافت فرش با آن اشاره کرد.

کرک

کرک ها جزو الیاف دیگری در فرش دستبافت هستند که علاوه بر گران بودن، بسیار نایاب نیز هستند. کرک در اصل پشم های نرمی است که بر روی بدن گوسفند، بز و شتر وجود دارد و در زمان شانه کردن بدن آن ها به دندانه های شانه می چسبد. با در نظر گرفان این مسئله و کم بودن این الیاف می توان گفت از این الیاف فقط برای فرش های ظریف و گران قیمت استفاده می کنند.

سخن پایانی

فرش های مختلف بر اساس این که از نوع ماشینی یا دستبافت هستند از الیاف و مواد اولیه متفاوتی ساخته می شوند. همین مسئله باعث تغییر قیمت، کیفیت، مرغوبیت، عمر، ماندگاری، استحکام و غیره در آن ها می شود. به همین دلیل توصیه می کنیم در زمان خرید فرش به این مسئله مهم توجه کنید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.