معروفترین طرح ها و نقشه های فرش اصفهان - قالیشویی مرکزی

معروفترین طرح ها و نقشه های فرش اصفهان


معروفترین طرح ها و نقشه های فرش اصفهان

شهر اصفهان یکی از قدیمی ترین مراکز کارگاه های قالی بافی در ایران است. این شهر همیشه جزو شهرهای پیشتاز در زمینه فرش و قالی بافی است و مثل هر شهر دیگری سبک قالی بافی و فرش های این شهر نیز مخصوص خود بوده و می توان طبق نقشه و طرح های خاصی که وجود دارد فرش های آن را از دیگر شهرها تشخیص داد. در ادامه شما را با معروفترین طرح ها و نقشه های فرش اصفهان آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

معروفترین نقشه های فرش اصفهان

اگر به نقش بیش تر فرش های اصفهانی توجه کرده باشید، حتما متوجه مکان های مختلفی مثل گنبد لاجوردی مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله، بناهای عالی قاپو، چهل ستون و هشت بهشت شده اید. البته لازم به ذکر است که امروزه در اکثر فرش های اصفهانی از نقش های لچک و ترنج استفاده می کنند.در نقش فرش های اصفهان از اسلیمی هایی که به طور مستقل از ترنج مرکزی قرار دارد و همین طور شاخ های خمیده که به دور نقش اصلی به گردش در می آیند استفاده می کنند. از خصوصیات مهم قالی های اصفهانی که باعث متمایز شدن آن ها از دیگر فرش ها می شود، می توان به قرینه گذاری گل ها اشاره کرد

همچنین بخوانید ….

قالیشویی در حصارک قالیشویی در حصارک | قالیشویی خوب حصارک موضوعی قابل توجه ..

.نقش های مورد استفاده در فرش های اصفهان منحصر به فرد بوده و جزو مهم ترین ویژگی های قالی اصفهانی محسوب می شود. اکثر نقش هایی که در فرش های دستبافت این شهر استفاده می شود شامل نقشه و طرح های گل و برگ هستند که در اندازه بزرگی بافته می شوند تا از این طریق توجه هر بیننده را به خود جلب کرده و باعث جذابیت بیش تر فرش شوند.نقش فرش های اصفهان به دلیل استفاده از طرح و موارد خاص در خود همیشه باعث جلب توجه شده و از فرش های دیگر قابل تشخیص است. امروزه فرش اصفهان در بیش ترین مواقع در نجف آباد، فلاورجان، گلپایگان، نائین، نطنز، اردستان، شهرض ا، کاشان و خوانسار طراحی و بافته می شود.

معروفترین طرح های فرش اصفهان

در بین طرح هایی که در نقشه فرش های اصفهان مورد استفاده قرار می گیرد، طرح های شاه عباس، اسلیمی و درخت هایی که در بالای خود حیوانات مختلف دارند رایج و محبوب تر هستند. البته از طرح های مختلف دیگری نیز در قالی های اصفهان استفاده می کنند به طوری که فرش های اصفهانی یکی از اصیل ترین فرش های ایرانی است که برای حفظ آن تلاش زیادی شده است.

معروفترین طرح ها و نقشه های فرش اصفهان - قالیشویی مرکزی

از معروفترین طرح های فرش اصفهان که در نقشه های این فرش مورد استفاده قرار می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • • طرح فرش اصفهان سجاده ای
  •  طرح فرش محرابی ستون دار
  •  و طرح های درختی و شکارگاهی

سخن پایانی

نقش و طرح های فرش اصفهان یکی از مهم ترین مشخصه های فرش اصفهان است، این مسئله به این دلیل است که در این فرش از نمادهای ایرانی استفاده شده و با طرح های اسلیمی، خطایی و گل های شاه عباسی باعث جذابیت و زیبایی آن می شوند. در این مقاله درباره معروفترین طرح ها و نقشه های فرش اصفهان صحبت کردیم امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مناسبی را در این باره در اختیار شما قرار داده باشیم.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.