پاک کردن لکه چربی از روی فرش

پاک کردن لکه چربی از روی فرش


پاک کردن لکه چربی و روغن چالشی است که همه ما چندین و چندبار با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌ایم، چرا که عادت به خوردن غذا روی فرش داریم. تقریباً تمام ما ایرانی‌ها سابقه ریختن خورشت و آب آبگوشت روی فرش و صفحه کتاب‌های درسی را داریم. به‌وفور اتفاق می‌افتد که نیاز به پاک کردن لکه چربی از روی فرش پیدا می‌کنیم؛ اما با روش‌های صحیح و اصولی این کار آشنایی نداریم. در این مقاله می‌خواهیم در مورد پاک کردن لکه چربی از روی فرش صحبک کرده و نکات مؤثر و کارآمدی را برای این کار معرفی کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

نحوه پاک کردن لکه چربی از روی فرش، قالی، گلیم و موکت

اگر فرش یا موکت شما زمینه روشنی دارد، باید بسیار مراقب باشید تا لکه‌های چربی و روغن روی آن نریزد، چرا که در این صورت زمینه روشن فرش به‌سرعت رنگ می‌گیرد و نیاز به شستشوی چندباره برای لکه‌زدایی کامل از آن خواهید داشت.مانند تمام آلودگی‌های دیگر، هرچه لکه روغن و چربی مدت زمان کمتری روی فرش و موکت بماند، لکه‌گیری و تمیز کردن آن به‌مراتب راحت‌تر خواهد بود. اگر مدت زمان زیادی لکه روغن و چربی روی فرش بماند و اقدامی برای تمیز کردن آن صورت نگیرد، رنگ و بوی لکه به خورد بافت فرش می‌رود و تمیز کردن به تلاش بیشتری نیاز خواهد داشت.

پس اولین مرحله برای پاک کردن لکه چربی از روی فرش، اقدام سریع در اولین فرصت است. برای این کار با یک دستمال نخی مرطوب، تا جای ممکن لکه روغن و چربی را از فرش و موکت بگیرید. مراقب باشید که محل چربی را مالش نداده و آن را نکشید، چرا که با این کار، لکه چربی به نقاط دیگر فرش سرایت خواهد کرد. پس از استفاده از دستمال نم‌دار، با استفاده از یک کاردک یا چاقو، تا جای ممکن لکه‌زدایی کنید.

همچنین بخوانید ….

یکی از لکه‌هایی که روی فرش می‌ریزد و پاک کردن آن سخت است، لکه چسب است. برای اینکه بهترین شیوه‌های پاک کردن چسب از روی فرش را یاد بگیرید خواندن ادامه این مطلب را از دست ندهید…

در مرحله بعدی نوبت به شستن قسمت آسیب‌دیده فرش می‌رسد. برای این کار می‌توانید از محلول‌های طبیعی و شیمیایی مختلفی استفاده کنید. یک مسواک، اسفنج نرم یا یک برس تهیه کنید. مسواک یا برس خود را به محلول آب و پراکسید هیدروژن ۳ درصد، آب، جوش شیرین و نشاسته ذرت، آب و مقداری وایتکس رقیق‌شده، آب و مایع ظرفشویی، آب و سرکه سفید رقیق‌شده، آب و آمونیاک، آب و خمیر ریش و آب و الکل صنعتی آغشته کنید و روی لکه چربی بکشید. اگر نتیجه مطلوب حاصل نشد، می‌توانید از صابون چوب هم استفاده کنید. کاربرد اصلی صابون چوب تمیز کردن کابینت است؛ اما قدرت بالایی در چربی‌زدایی از فرش و موکت دارد.

پاک کردن لکه چربی از روی فرش

در تمام این محلول‌ها از آب سرد و ولرم استفاده کنید و بلافاصله، نقطه برس کشده‌شده را با آب فراوان شستشو دهید. هیچ‌کدام از ترکیبات ذکرشده نباید برای مدت طولانی روی فرش بمانند، چرا که پس از محو کردن اثر چربی و روغن، شروع به آسیب‌رساندن به بافت و رنگ فرش خواهند کرد. تا جای ممکن از ترکیبات شیمیایی آنزیم‌دار و خورنده استفاده نکنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد نحوه پاک کردن لکه چربی از روی فرش صحبت مردیم. با مدنظر قرار دادن نکات اعلام شده، می‌توانید در سریع‌ترین زمان برای لکه‌زدایی اقدام کرده و از رنگ‌گرفتن فرش خود جلوگیری کنید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.