روش شستن فرش کرمی - قالیشویی مرکزی

روش شستن فرش کرمی


شستن فرش کرمی به‌دلیل حساسیت بالای این رنگ روشن، یکی از چالش‌های بهداشتی در منازل است. فرشی با زیبایی خارق‌العاده و قابلیت همراهی با انواع دکوراسیون که در بسیاری از منازل با دکوراسیون سنتی و مدرن کاربرد دارد.

اما روشنی الیاف در این فرش آن را از حالت چرک‌تاب خارج کرده و مشکلات زیادی در زمینه نگهداری آن پدید آورده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را به موضوع روش شستن فرش کرمی اختصاص داده و طی آن درباره شیوه نگهداری و شستشو و مشکلات این نوع فرش بپردازیم.

با ما همراه باشید.

شستن فرش کرمی و روش اجرای آن…

برای شستن فرش های روشن و کرم، لازم است ابتدا از عدم وجود هرگونه شیء و ذرات غبار بر روی آن مطمئن شویم. دلیل این کار نشست غبار یا رنگ مواد بر روی این نوع فرش هنگام شستشوست که کار را به‌مراتب دشوارتر کرده و نتیجه آن را به‌شدت زیر سوال می‌برد.

همچنین بخوانید ….

فرش آکریلیک مرغوب‌ترین نوع فرش ماشینی است که جنس نخ آن از الیاف پلی آکریلو نیتریل است. این نخ این ویژگی را دارد که در برابر بیدزدگی و مواد شیمیایی مقاوم است اما…..

به این ترتیب توصیه می‌شود ابتدا فرش را کاملا جارو کرده و با کشیدن یک دستمال مرطوب روی سطح آن، از پاکیزگی سطح و نبود گرد و غبارمطمئن شوید.

اگر دلیل شستن فرش کرمی کدر بودن سطح آن باشد، در بسیاری موارد رفع این مشکل با همین کار امکان‌پذیر است و در نهایت با چند بار تکرار فرش پاک و روشن می‌شود.

اما اگر شستن فرش کرمی برای رفع لکه  باشد لازم است مراحل بیشتری را طی کنید. اغلب توصیه می‌شود برای این کار تا حد ممکن از سفید کننده‌ها و مواد شیمیایی سنگین استفاده نشود. این مواد علاوه بر آسیب به الیاف فرش، ممکن است رنگ آن را نیز دستخوش تغییر کنند.

حتی در صورت نیاز مبرم به سفیدکننده‌ها برای شستن فرش کرمی، بهتر است این کار با اسپری محلول رقیق شده این مواد بر ری فرش و برای مدت کوتاهی انجام و بلافاصله آبکشی شود. اگر نیاز به دو مرحله استفاده از سفید کننده باشد، مرحله دوم قطعا باید بسیار سریع‌تر نیز آبکشی شود.

اما به‌طور معمول محلول رقیق شده شامپو فرش با آب را می‌توان برای این منظور مورد استفاده قرار داد.

روش شستن فرش کرمی - قالیشویی مرکزی

چگونه لکه فرش کرمی را از بین ببریم؟

در صورت وجود لکه بر روی فرش‌های روشن و تصمیم برای رفع آن لازم است ابتدا نسبت به شناخت نوع لکه اقدام شود. از آنجا که هر نوع لکه حلال مخصوص و روش رفع خاصی نیز دارد، بهتر است این کار از طریق شناسایی لکه و با استفاده از روش رفع آن اجرا شود.

مهم‌ترین لکه‌ها که در شستن فرش کرمی با آنها روبرو هستیم و روش رفع آنها عبارت است از:

جوهر: چند با لکه را در ماست کم چرب بخیسانید تا جوهر کاملا جذب شود.

تنباکو، توتون و نیکوتین سیگار: ابتدا با گلیسیرین خالص پاک کرده و سپس با مخلوط گلیسیرین و مایع پاک کننده کار را کامل کنید.

روغن و چربی: برای رفع این نوع لکه با قرار دادن پارچه بر روی لکه و کشیدن اتوی داغ بر روی آن عمل کنید.

دوده: برای رفع لکه دوده از سطح فرش کرمی مقداری نمک روی آن ریخته و با جاروبرقی کاملا پاک کنید.

پروتئین: لکه ناشی از شیر، گوشت و جگر، خون و دیگر مواد حاوی پروتئین را می‌توان با صابون، نمک و سرکه سفید شستشو داد.

در پایان پیشنهاد می‌شود شستن فرش کرمی را تا حد امکان در محل و با کمترین نیاز به آویختن انجام دهید تا از بروز لکه در متن و ریشه آن جلوگیری شود.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.