همه چیز درباره الیاف طبیعی - قالیشویی مرکزی

همه چیز درباره الیاف طبیعی


همه چیز درباره الیاف طبیعی

الیاف طبیعی همان طور که مشخص است از ماده های اولیه طبیعی مثل پنبه، پشم، کتان و غیره ساخته می شوند. این الیاف تاثیر بالایی در حفظ محیط زیست دارند. الیاف طبیعی جزو منابع قابل بازیافت هستند و می توان ساختار آن را تخریب کرد، این مسئله به این معنی است که این الیاف به راحتی در طبیعت تجزیه می شوند. در حالی که تجزیه الیاف مصنوعی مثل پلی استر که از مواد نفتی و پتروشیمی ساخته می شوند ممکن است تا هزار سال نیز طول بکشد. در ادامه شما را با الیاف طبیعی و موارد مهم درباره آن ها آشنا خواهیم کرد.

انواع الیاف طبیعی

الیاف طبیعی به سه گروه اصلی دسته بندی می شوند:

  •  الیاف گیاهی مثل کتان، سیسال، پنبه و غیره
  •  الیاف حیوانی مثل پشم، ابریشم، موهر، کشمیر و غیره
  • • الیاف معدنی مثل شیشه، پنبه نسوز و غیره

همچنین بخوانید ….

الیاف مصنوعی جزو الیاف نساجی هستند که با متدهای مخصوص و به طور مصنوعی ساخته می شوند. این الیاف در حالت عادی در طبیعت وجود ندارند …

الیاف گیاهی

ریشه تولید این مدل از الیاف کاملا گیاهی است. این الیاف معمولا از سلولز ساخته می شوند و اصلی ترین خصوصیات آن ها پایداری خاصیت و شکل ظاهری آن ها است. به همین دلیل بدون این که هر گونه تغییری داشته باشند به الیاف مورد احتیاج تبدیل می شوند. این ماده از مهم ترین و قدیمی ترین الیاف به کار رفته در صنعت نساجی است.

الیاف حیوانی

ریشه این مدل از الیاف طبیعی از طریق حیوانات به دست می آید. اگر بخواهیم به طور دقیق بگوییم این الیاف از پوشش بدن حیوانات به دست آید. برای ساخت این الیاف معمولا از موی گوسفند، شتر، اسب، خرگوش، بز و پیله ابریشم استفاده می کنند.

الیاف معدنی

الیاف معدنی کاربرد بسیار پایینی در بین مردم و جامعه دارند و در اکثر موارد از آن ها در صنایع نساجی استفاده می کنند. یکی از مهم ترین الیاف طبیعی، پنبه نسوز است و از آن برای کاربردهای صنعتی و همین طور ساخت لباس های ضد آتش برای آتش نشان ها استفاده می کنند.

همه چیز درباره الیاف طبیعی - قالیشویی مرکزی

مزیت های الیاف طبیعی

  •  با بودجه اولیه پایین و هزینه کم ساخته می شوند و همین مسئله باعث می شود این الیاف برای کشورهایی که دارای اقتصاد ضعیف هستند محصول جالب و مفیدی محسوب شود.
  •  این الیاف می توانند بازبافت شوند و از این لحاظ بسیار به صرفه و مفید هستند.
  •  وزن پایینی دارند که باعث بالا رفتن مقاومت و استحکام آن ها می شود.
  •  جزو منابع تجدید پذیر هستند و برای ساخت آن ها انرژی کمی احتیاج دارید.
  •  علاوه بر این که برای سلامتی انسان ضرری ندارند بلکه می توانند در مواردی برای انسان مفید نیز باشند.

از دیگر مزیت های این الیاف می توان به مقاومت حرارتی مناسب، دوام بالا، پایین آوردن آلرژی های پوستی و تنفسی، قابلیت تجزیه در طبیعت و غیره اشاره کرد.

سخن پایانی

یکی از بهترین الیاف که می توان از آن برای ساخت انواع پوشاک و نخ های قالیبافی استفاده کرد، الیاف طبیعی هستند که ممکن است از نوع گیاهی یا حیوانی باشند. اگرچه لباس های ساخته شده از این الیاف در مقابل لباس های ساخته شده از الیاف مصنوعی گران قیمت تر هستند اما این مدل از پوشاک علاوه بر این که هیچ ضرری برای انسان ندارند بلکه دارای مزیت های خاص خود نیز هستند. همچنین این الیاف چون طبیعی هستند قابل تجزیه بوده و دوستدار طبیعت محسوب می شوند. در این نوشتار نیز شما را با الیاف طبیعی و موارد مهم درباره آن ها آشنا کردیم.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.