راهنمای کامل دندانه در رنگرزی - قالیشویی مرکزی

راهنمای کامل دندانه در رنگرزی


شناخت و کاربرد دندانه‌ها در رنگرزی

رنگرزی یکی از اصول با اهمیت در جلوه و زیبایی فرش‌های دستبافت است که هنرمندان این صنعت آشنایی کافی با دستورالعمل‌های آن دارند. رنگ‌های شفاف و درخشان که کیفیت خود را با شستشو از دست نمی‌دهند از مواد طبیعی بدست می‌آید. اما فوت و فن‌های این کار فقط از عهده‌ی یک استادکار حرفه‌ای بر می‌آید. در این مطلب قصد داریم در مورد دندانه در رنگرزی صحبت کنیم. با ما همراه باشید و با نقش آن در زیبایی رنگ فرش آشنا شوید.

تعریف دندانه در رنگرزی فرش

دندانه کردن به فرایندی گفته می‌شود که رنگ‌ الیاف را تثبیت می‌کند. دندانه‌ها با الیاف مورد استفاده ترکیب می‌شوند و باعث می‌شود جذب مواد رنگزا توسط الیاف بیشتر شود. در نتیجه رنگ الیاف غلیظ می‌شود و می‌تواند رضایت رنگرز را تامین کند. چون علاوه بر غلظت مورد انتظار، شفافیت و درخشندگی هم در الیاف مشاهده می‌شود.از طرف دیگر وقتی از دندانه برای رنگرزی استفاده می‌شود میزن ثبات و پایداری رنگ بیشتر می‌شود. در نتیجه با پا خوردن یا شستشو کردن فرش، الیاف آن تغییر رنگ نمی‌دهد یا بی‌رنگ نمی‌شود.

همچنین بخوانید ….

رنگرزی با استفاده از رنگ‌های طبیعی و مصنوعی انجام می‌شود. این مطلب دربرگیرنده اطلاعات کامل در مورد کاربرد مواد طبیعی رنگزا است …

زمان مناسب برای دندانه کردن

شاید تصور کنید برای اینکه جذب رنگ بیشتر شود حتماً لازم است دندانه کردن همزمان با رنگرزی انجام شود. اما دندانه کردن و رنگرزی لزوما نباید همزمان باشند و می‌توانند در زمان‌های مختلف انجام شوند که شامل موارد زیر است.

  •  دندانه کردن قبل از رنگرزی خامه فرش
  •  دندانه کردن بعد از رنگرزی خامه فرش
  •  دندانه کردن همزمان با رنگرزی خامه فرش

در واقع نوع دندانه و جنس الیاف تعیین کننده زمان انجام این دستورالعمل است.به طور مثال سولفات مس یکی از دندانه‌های پر کاربرد است که از آن برای تولید رنگ سبز استفاده می‌شود. دندانه کردن با کروم هم باید قبل از رنگرزی انجام شود و در مدتی که این کار انجام می‌شود دیگ باید پوشانده شود. زیرا نور باعث تغییر رنگ می‌شود.

انواع دندانه‌ها کدام است؟

در گذشته از دندانه‌های سنتی مانند سرکه، آبغوره، دوغ یا زاج و قره قورت استفاده می‌شد تا کیفیت الیاف بعد از رنگرزی بهتر شود و رنگ الیاف در اثر نورخورشید یا مواد شوینده تغییر نکند. اما در حال حاضر از ترکیباتی مانند اسید سولفوریک، اسید سیتریک و اسید استیک هم برای دندانه کردن فرش در رنگرزی استفاده می‌شود.استفاده کردن از هر کدام این دندانه‌ها رمز و رازی دارد که استادکاران حرفه‌ای رنگرزی آن را سینه به سینه به شاگردان یا فرزندان خود آموزش داده‌اند.

راهنمای کامل دندانه در رنگرزی - قالیشویی مرکزی

بهترین قالیشویی در کرج کجاست؟

قالیشویی مرکزی در کرج آماده است تمام خدمات شستشوی فرش ماشینی و دستی و ترمیم فرش‌های آسیب دیده و کهنه را با قیمت مناسب انجام دهد. حتی می‌توانید فرش‌های نفیس و قدیمی را هم بدون نگرانی به این مجموعه بسپارید. زیرا کارکنان قالیشویی با سابقه هستند و مهارت بسیاری در شستشو و ترمیم فرش دارند و به خوبی از فرش‌های شما محافظت می‌کنند.

آیا امکان ثبت سفارش آنلاین در قالیشویی مرکزی وجود دارد؟

برای تسهیل خدمات رسانی به مشتریان، وب سایت قالیشویی طراحی شده است تا بدون محدودیت زمان و مکان سفارشات خود را در سایت ثبت کنید و ده درصد تخفیف بگیرید.

سفارش آنلاین خدمات قالیشویی مرکزی

با سفارش آنلاین خدمات قالیشویی خود از ۱۰% تخفیف ویژه سفارش آنلاین بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.