زرد شدن ریشه های فرش

زرد شدن ریشه های فرش


دلیل زرد شدن ریشه های فرش بعد از شستشو چیست؟ و چگونه آن را رفع کنیم؟

گاهی اوقات پس از شست و شوی فرش مشاهده می شود که ریشه های فرش و یا حتی سایر قسمت های فرش دچار زردی شده است ، دلایلی وجود دارند که سبب زرد شدن ریشه های فرش پس از شست و شو می شوند که در این مقاله به بررسی دلایل و راه کار هایی برای از بین بردن این مشکل می پردازیم.

دریافت خدمات قالیشویی در کرج
۰۲۶۳۲۷۲۷۰۶۰
۰۲۶۳۲۷۰۰۱۲۶
سفارش آنلاین
روی لینک ها کلیک کنید

دلیل زرد شدن ریشه های فرش پس از شست و شو چیست؟

زرد شدن ریشه های فرش پس از شست و شو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، از جمله ی این دلایل عبارتند از :

  1. بیشتر اوقات دلیل زرد شدن ریشه های فرش و یا حتی سایر نواحی فرش این است که آن نواحی از فرش به طور کامل شسته نشده اند و بر روی آن ها آب کثیف باقی مانده است بنابراین در هنگام شست و شوی فرش نهایت دقت خود را به خرج دهید تا ذره ای از آب کثیف بر روی ریشه های فرش و همینطور خود فرش باقی نماند.
  2. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است سبب زرد شدن ریشه های فرش و خوده فرش پس از شست و شو شود جارو نکردن فرش قبل از شست و شو می باشد به گونه ای که اگر گرد و غبار روی فرش وجود داشته باشد در هنگام شست و شو به داخل بافت فرش نفوذ می کند در نتیجه بهتر است قبل از اینکه اقدام به شستن فرش نمایید یک مرتبه آن را جارو کنید تا از زرد شدن فرش و ریشه هایش جلوگیری شود.
  3. استفاده از مواد شوینده ی نامناسب نیز یکی دیگر از دلایل زرد شدن ریشه های فرش بعد از شست و شو می باشد ، اغلب شوینده هایی که خاصیت اسیدی نسبتا بالایی دارند سبب بروز چنین مشکلاتی در فرش می شوند پس در انتخاب شوینده ها دقت کنید.
  4. وقتی شست و شوی فرش به اتمام رسید قبل از اینکه آن را برای خشک شدن آویزان کنید اجازه دهید تا آب اضافی از آن خارج شود چرا که اگر فرش را درحالتی که آب دارد آویزان کنید آب درون آن به سمت پایین رفته و در نتیجه سبب زرد شدن ریشه های فرش می شود.

راه هایی برای از بین بردن زردی فرش و ریشه های آن پس از شست و شو

دیدن زرد شدن ریشه های فرش پس از شست و شو یکی از بدترین صحنه هایی است که انسان با آن رو به رو می شود زیرا خستگی فرد در این صورت دو برابر می شود اما مجبور است زردی فرش و ریشه هایش را برطرف نماید. راه کار هایی وجود دارند که از زردی فرش و ریشه هایش جلوگیری می کنند :

۱- استفاده از محلول آب ، نمک و سرکه راهی برای از بین بردن زرد شدن ریشه های فرش

استفاده از این محلول یکی از راه های بسیار موثر برای از بین بردن زردی فرش می باشد. برای استفاده از این محلول باید حدود دو لیتر آب ، دو قاشق سرکه سفید و دو قاشق نمک را با یکدیگر ترکیب کرده و سپس پارچه یا دستمالی تمیز را به این محلول آغشته کنید سپس پارچه ی آغشته شده به محلول را روی قسمت هایی از فرش که دچار زردی شده اند بکشید تا تمامی لک های موجود بر روی فرش از بین بروند.

۲- محلول آب ، سرکه و جوش شیرین

یکی دیگر از راه های از بین بردن زرد شدن ریشه های فرش کمک گرفتن از این محلول می باشد به گونه ای که حدود یک و نیم لیوان آب ، دو قاشق چای خوری سرکه و دو قاشق چای خوری جوش شیرین را درون ظرف بزرگی مخلوط کنید و پس از آنکه پارچه ای را به آن آغشته کردید روی قسمت هایی از فرش که دچار زردی شده اند بکشید تا از بین بروند.

۳- شستن فرش برای باری دیگر

شستن دوباره ی فرش سخت ترین روش درمیان تمامی روش ها می باشد اما باید این بار به تمامی نکاتی که سبب زرد شدن ریشه های فرش می شوند دقت کنید تا از انجام آن کار ها خودداری کنید. یکی از دلایل اصلی زرد شدن ریشه های فرش این است که آب فرش به خوبی گرفته نمی شود پس در سری دوم به این موضوع توجه ویژه ای شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.